3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:10, PF240W1B
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
16
quantity
Product details
Category
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • 100% hand inspected for quality assurance
  • Fits screen sizes of 24" diagonaly measured (Width 20 3/8",Height 12 3/4")
  • Provides 1.5 times more effective privacy than competitive models.
  • Helps protect your fragile LCD screen from damage
  • Filter is reversible;Choose glossy or matte side
Color Black
Clarity 95
Material Plastic
Brand Name 3M
Model Name PF240W1B
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Beschichtet
Item Weight 0.24 Pounds
Part Number PF240W1B
Screen Size 61 Centimeters
Manufacturer 3M DATA PRODUCTS
Model Number PF240W1B
Item Hardness 9H
Item Type Name Privacy Screen Filter
Number of Items 1
Item Part Number 98044048076
Special Features Easy to clean
Compatible Devices LCD
Included Components 2-Easy-To-Use Attachment Methods, 3M Privacy Filter For Widescreen Desktop Lcd Monitor 24.0" (Pf24.0W)