MINI EDM-2000B Broken Tap Remover, Spark Erosion, Portable EDM Drilling Machine Remover, 110V, 2000W, Depth Setting
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
Tip to Remove broken Tap, Drill, Reamer Machine's Characteristics EDM-2000B abide by the principle of spark erosion to remove broken tools, no direct contact, thus, no external force and damage to the work pieces. Excellent Structure: Small size and light weight.Working head is separated from the machine and couldrotate in any direction. Convenient operation: one-button start-stop operation . Current stepless adjustment. Magnetic Pedestal. Easy Maintenance: MCU Controller and Function Modularization are utilized to guarantee stable performance and easy maintenance. The working liquid is ordinary tap water. Wide Processing Range: broken taps and drills (conductive material) above Ø2mm (Ø2mm is included). Long Working Hours: a cooling fan installed ensures the ventilation, which keeps the machine working continuously.Advantages No damage Portable EDM Depth Setting
  • Wide Processing Range: Capable of fast removal of broken taps and drills (conductive material) above Ø2mm, this Portable EDM machine can handle sizes from M2 to M36 (5/64'' to 1-27/64''). Perfect for removing broken taps, drills, reamers, and bolts in various industrial settings.